Finanse współczesnego gospodarstwa

Kredyty dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa w dzisiejszych czasach wiąże się nie tylko z ogromnym nakładem pracy, ale i finansowym. Bez względu na to jakim rodzajem rolnictwa się paramy, stale zmieniające się przepisy bardzo często wymuszają na rolnikach wprowadzanie zmian, usprawnień, bądź różnego rodzaju zabezpieczeń do zwierząt hodowlanych. Najwięcej zmian dla rolników hodujących różnego rodzaju zwierzęta wymuszają przepisy unijne, zwłaszcza gdy pojawia się jakaś choroba związana z danym gatunkiem zwierząt.

W gospodarstwach rolnych, tak jak w każdym innym gospodarstwie domowym, pojawiają się różne zobowiązania finansowe, nieprzewidziane koszty i straty. Największym zagrożeniem zmniejszającym płynność finansową są kataklizmy naturalne na roli, takie jak susza, grad bądź powodzie oraz choroby trzody przeznaczonej na sprzedaż. Również awarie sprzętu rolniczego są dotkliwe, zwłaszcza w okresie żniw.

Wszystkie takie nieprzewidziane sytuacje zmuszają do zaciągnięcia kredytu, by móc podreperować niekorzystną sytuację gospodarstwa, odkupić zwierzęta, naprawić lub kupić nowy sprzęt, bądź móc po prostu przetrwać do kolejnych zbiorów płodów rolnych.

Kredyty dla rolników w wielu bankach oferowane są na bardzo korzystnych warunkach, z minimum formalności. Zdolność kredytowa najczęściej obliczana jest na podstawie wszystkich dochodów gospodarstwa, a z dokumentów wymagany jest dowód osobisty, zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami
i opłatami do KRUS.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *